28.08.2023

Dlaczego warto mieć odpowiedni silnik zaburtowy i do czego przyda się na… łowisku?

W świecie spinningowych zawodów wędkarskich rozgrywanych z łodzi oprócz oczywistych umiejętności samych zawodników, ich doświadczenia w wyborze łowiska czy znajomości zachowania się ryb, liczy się również prędkość. W chwili ogłoszenia startu zawodnicy jak najszybciej muszą znaleźć się na upatrzonym miejscu – na zawodach obowiązuje limit czasu, a więc każda minuta stracona na dopłynięcie do wybranego punktu na akwenie przynajmniej teoretycznie może przełożyć się na gorszy wynik. W zawodach spinningowych walka ma zdecydowanie wymiar sportowy. Obowiązuje zasada „NO KILL”: ryby (szczupaki, sandacze, okonie oraz bolenie) po złowieniu, zrobieniu zdjęcia i wysłaniu ich do komisji sędziowskiej są niezwłocznie wypuszczane do wody. Suma uzyskanych punktów za łączną długość ryb ostatecznie wyłania zwycięzców. Każda złowiona ryba – warto to jeszcze raz powtórzyć - jest wypuszczana na wolność!

Suzuki Fishing Team Poland, który przoduje w spinningowych zmaganiach w Polsce, tworzą Krzysztof i Joanna Kacprzak, Arkadiusz Gościnny oraz Mateusz Czajkowski. W zawodach organizowanych na jeziorach i rzekach w Polsce (w tym Spinningowym Grand Prix Polskiego Związku Wędkarskiego) korzystają z łodzi Riverfox produkowanych w stoczni w Grudziądzu. Pomysłodawcą tej marki jest Krzysztof Kacprzak, który w zawodach spinningowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym startuje od ponad 25 lat. Ponadto Krzysztof Kacprzak był długoletnim członkiem Spinningowej Kadry Narodowej, wielokrotnym medalistą zawodów, dwukrotnym zwycięzcą zawodów Team Boats Master, zdobywcą tytułu Spinningowego Mistrza Świata oraz drużynowego Mistrza i wicemistrza Świata. Z powodzeniem sam organizuje zawody z cyklu Grand Prix Polski oraz Mistrzostwa Polski na zlecenie Polskiego Związku Wędkarskiego.

Łodzie Riverfox cieszą się dużym uznaniem wśród wędkarzy. Każda jest idealnie dopasowana do potrzeb użytkownika i tworzy idealną całość z napędem – silnikami zaburtowymi Suzuki. W zależności od modelu wędkarskie łodzie mogą mieć silniki o mocy nawet 140 KM. Konstrukcja kadłuba z solidnego laminatu sprawia, że łodzie są bardzo szybkie i jednocześnie wytrzymałe. Najmniejsza czterometrowa jednostka RF400 na Suzuki DF30 osiąga prędkość ponad 52 km/h, a pięciometrowa i szeroka na 2,2 metra jednostka RF500 na Suzuki DF115 popłynie nawet 78 km/h. Każdą łódź można zbudować dokładnie wedle życzeń. Klient optymalnie konfiguruje wyposażenie – od echosond i ploterów nawigacyjnych, które można połączyć z silnikiem Suzuki za pomocą sieci NMEA2000 przez elektryczny silnik dziobowy z GPS (w nurcie także zastąpi kotwicę), po akumulatory w technologii LiFePo4 z instalacją umożliwiającą ładowanie z silnika Suzuki podczas pływania. Wyposażenie dopełniają wygodne fotele, uchwyty na wędki, oraz liczne schowki i bakisty, które służą nie tylko do przechowywania wędek oraz przynęt, ale też do transportowania żywych ryb („Livewell” z pompą napełniania wodą, z dyszą napowietrzającą przelewem nadmiaru wody i odpływem).

Zawody SUZUKI Fishing Team Poland w sezonie 2023:

 • 5-7.05 Zawody Spinningowe o Puchar Jeziora Sławskiego (Joanna i Krzysztof Kacprzak - I miejsce)
 • 7.05 Puchar Wójta Gminy Chełmża/Jezioro Chełmżyńskie Mistrzostwa Okręgu PZW Toruń (Mateusz Czajkowski i Arkadiusz Gościnny – I miejsce)
 • 28-30.05 XXVII Mistrzostwa Polski Aktorów Wędkarzy/Jezioro Roś. (Joanna Kacprzak – I miejsce w kategorii „Goście Honorowi”, Krzysztof Kacprzak – III miejsce w kategorii „Mistrzowie”)
 • 8-11.06 Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych PZW, Jezioro Orzysz (Arkadiusz Gościnny i Krzysztof Kacprzak – III miejsce)
 • 15-18.06 Spinningowe Mistrzostwa Polski PZW/Jezioro Orzysz. (Arkadiusz Gościnny i Krzysztof Kacprzak – 30. miejsce)
 • 15.08 Puchar Flisaka, Wisła Toruń (Arkadiusz Gościnny i Krzysztof Kacprzak – I miejsce)

Do końca sezonu:

 • 1-3.09 Spinningowe GRAND PRIX Polski PZW/Jezioro Myśliborskie
 • 15-17.09 Spinningowe GRAND PRIX Polski PZW/ Wisła-Grudziądz
 • 30.09-1.10 Spinningowy Puchar Kaszub/Jezioro Jasień
 • 6-8.10 Spinningowe Zawody Puchar Długiego i Osieka/Jezioro Długie i Osiek
 • 13-15.10 Spinningowe GRAND PRIX Polski PZW/Zalew Zegrzyński
 • 21-22.10 Serockowe Łowy – Zalew Zegrzyński
 • 26-29.10 Open de Lucio – Orellana la Vieja, Hiszpania.

Do całości tegorocznego planu Suzuki Fishing Team Poland trzeba wliczyć jeszcze 3 zawody jednoturowe z cyklu Grand Prix Okręgu PZW w Toruniu (3 maja, 21 maja, 27 sierpnia).

29.11.2023

Po sezonie wodnym – krótko podsumowujemy Suzuki Marine Academy

Tegoroczny cykl wodnych szkoleń Suzuki przeszło 71 osób, które następnie zdobyły uprawnienia sternika motorowodnego.

Dowiedz się więcej
28.11.2023

2 grudnia Suzuki Boxing Night w Sandomierzu

Ostatnia tegoroczna gala boksu cyklu Suzuki Boxing Night odbędzie się 2 grudnia w Sandomierzu.

Dowiedz się więcej
24.11.2023

Suzuki V-Strom 800DE nagrodzony w plebiscycie "The Best of Moto 2023"

Zakończyła się 6. edycja plebiscytu organizowanego przez Moto.pl, w którym – oprócz zespołu redakcyjnego – biorą również udział internauci. Suzuki V-Strom 800DE został uhonorowany w kategorii „Motocykl 2023” i otrzymał pamiątkową statuetkę.

Dowiedz się więcej
20.11.2023

Suzuki ogłasza promocję Black Weeks na modele z rocznika 2023

Chcesz kupić motocykl Suzuki? Teraz zdarza się kolejna-fantastyczna okazja. Od dziś, czyli od 20 listopada do końca miesiąca trwa akcja promocyjna Suzuki Black Weeks.

Dowiedz się więcej